NL | AMS | RENÉ VAN ZUUK ARCHITEKTEN - ARCAM



ARCAM - amsterdamskie centrum architektury mieściło się przez wiele lat w XVII wiecznym magazynie torfu przy Akademii Architektury na Waterlooplein. Jesienią 2003 roku jednostkę tą przeniesiono  do nowego budynku na Amstel. Celowe było przeniesienie centrum architektury do wschodniej części miasta, gdzie zdecydowanie bliżej jest jej do Urzędu Miejskiego, centrum rozwoju miasta i departamentu planowania przestrzennego, a także wielu instytucji kulturalnych. 




Z jednej strony budynek sąsiaduje z główną arterią komunikacyjną miasta - natomiast strona północna skierowana jest ku nabrzeżu Oosterdok. Od strony portowej budynek posiada przeszklone fasady, które zapewniają szeroki widok na okolicę i zmiany urbanistyczno-architektoniczne zachodzące w tej części miasta.



Forma rzutu została zdeterminowana przez kształt działki nad nabrzeżem i wjazd, wejście na promenadę zmierzającą ku Nemo. 
Budynek nie jest całkowicie nowym utworem, a gruntowna przebudową obiektu który był fragmentem zagospodarowania pawilonu naukowego - Nemo. 





Organizacja przestrzeni wewnętrznej jest w miarę prosta - trakty komunikacyjne: winda i schody, zostały zgrupowane w jedne pion, dając możliwość na stworzenie otwartej przestrzeni dla wystaw, biur, sali konferencyjnej i punktu informacyjnego. Ze względu na taką aranżację z każdego punktu komunikacji jesteśmy w stanie ogarnąć całość założenia, co dodatkowo daje efekt pełnej otwartości. 







Od strony miasta budynek został pokryty blachą aluminiową cynkowaną, w formie dość organicznej, co daje ciekawy efekt idąc od strony miasta w kierunku nowych terenów biurowo-mieszkaniowych w mieście. Bardzo nietypowo został wykorzystany w tym wypadku materiał - blacha aluminiowa, co potęguje ciekawość i ekspresję budynku.  Bardzo nietypowe zastosowane typowego materiału to właśnie to, co charakteryzuje Van Zuuk`a. 




0 komentarze:

NL | AMS | VMX ARCHITECTS - HOUSING SARPHATISTRAAT


Zamiast typowego dla nas Lidla, Biedronki biedni jak mysze kościelne studenci amsterdamscy udają się do Alberta Heijna - najpopularniejszej i chyba najtańszej sieciówki w tym zakątku Europy. Nie jest to typ posiadający swoje własne obiekty, niczym Netto z charakterystyczną wieżą. Najczęściej znajdują się w parterach innych budynków, a czasem, tak jak ten Albert Heijn, w parterze całkiem ciekawego budynku.
Nad marketem znajduje się mieszkaniówka o mieszkaniach typu open space z otwartą kuchnią i wymkniętą łazienką. Mieszkania zostały wybudowane z myślą o gościach odwiedzających amsterdamski Uniwersytet. Jedynym stałym elementem w budynku są szachty instalacyjne dające szeroki wachlarz możliwości w aranżowaniu wnętrza. Każdy ze 100-metrowych apartamentów posiada jedno owalne okno wycięte z betonowej ściany elewacyjnej, co w sumie daje wyróżniający się efekt.





0 komentarze:

NL | AMS | ERICK VAN EGERAAT - TROPENPUNKT



Tropenpunkt to budynek założony na planie trójkąta, co wynikało z XIX-wiecznych podziałów urbanistycznych. Kompleks składa się z użytkowego parteru oraz dwunastu mieszkań zlokalizowanych ponad nim.  Każde mieszkanie jest inne ze względu na nietypowy rzut budynku, ale dzięki takiemu rozwiązaniu każde z nich zostało otwarte na dwie strony. Przy kształtowaniu fasady istotnym czynnikiem był dobór materiałów ze względu na ich możliwości odbijania światła, co sprawia, że budynek za dnia oglądany pod różnymi kątami daje ciekawe efekty. Dodatkowo rozedrganie elewacji powodują połączenia kolorystyczne ciemnych kamiennych płyt okładzinowych z jasną blachą aluminiową. Na elewacji zachowany został pionowy podział płaszczyzny nawiązując do sąsiadującej zabudowy. Skupiono się również na wyeksponowaniu narożnika budynku, jak to zazwyczaj się dzieje przy tak założonym kwartale. 

zachodnia elewacja

wschodnia elewacja

Narożnik rozwiązano niczym szereg taśm owiniętych wokół jednego punktu w sposób nieregularny. Dało to ciekawy efekt i zaakcentowało dodatkowo narożnik. 


0 komentarze: