DE | IBA | STEFAN GIERS, SUSANNE GABRIEL - WIEŻA WIDOKOWA


Każdy ma swoje "mazury" - co prawda niekiedy nie są one efektem przejścia lodowca, a raczej przejazdu setek koparek - ale w efekcie i tu woda i tam woda ;). Łużyckie pojezierze powstaje właśnie na terenie, gdzie przez około 150 lat odbywało się regularne wydobycie węgla brunatnego zapewniającego Niemcom energię. Na ten cel poświęcono ponad 100 małych miasteczek, wsi i osiedli, gdyż ich lokalizacja przeszkadzała wydobyciu.
30 kopalń odkrywkowych węgla brunatnego zmieniało z dnia na dzień naturalny krajobraz Łużyc wykopując "kratery" w ziemi w celu pozyskania złóż węgla brunatnego znajdującego się od 40 do 60 metrów pod powierzchnią. 


Po roku 1990 zamknięto wszystkie kopalnie, a tereny po nich pozostałe zostały oczyszczone i zalane wodą. Tym samy dziesięć jezior znajdujących się w trójkącie pomiędzy miejscowościami Grossraschen, Senftenberg i Hoyerswerda jest zalanych bądź jeszcze zalewanych, tak, by obszar ten w pełni zrekultywować. Jeziora położone są stosunkowo blisko siebie, tworząc cały system wodny rozdzielony jedynie wąskimi pasmami terenu. 
W przyszłości kajakarzom, żeglarzom i turystom zostanie udostępnionych 7.000 ha wody otoczonej różnorodnymi atrakcjami - tarasami IBA see, konstrukcją maszyny F60, która służyła do wydobywania węgla brunatnego, itp.. 


Całe założenie wraz z wszystkimi atrakcjami można oglądać już dzisiaj z wieży, która docelowo ma się stać "landmarkiem" okolicy. Nie da się ukryć - faktycznie trudno ją przeoczyć wśród niemal płaskiego łużyckiego terenu, a jej forma w sposób oryginalny nawiązująca do przemysłowej przeszłości regionu jest rozpoznawalna. 
Ta 30 metrowa stalowa konstrukcja wzniesiona została na planie trójkąta, którego "wnętrze" wypełnia klatka schodowa pozwalająca dostać się na taras widokowy znajdujący się na szczycie. Rzeźbiarski charakter wieży nadaje ostro rysująca się klatka schodowa, która niestandardowo, bo nieregularnie wznosi się ku górze. 


Wartością dodaną jest opracowanie "informacji" pojawiających się na stopniach, platformach czy poręczach rdzewiejącej konstrukcji, pomagających odnaleźć się w "poziomie" na którym się znajdujemy czy odległości od większych ośrodków miejskich w stosunku do których zlokalizowana została wieża.

0 komentarze: